Atrakcje turystyczne Sopotu

Sopot to piękne i atrakcyjne dla turystów miasto. Urocza plaża, molo i wiele innych atrakcji, gwarantują udany letni odpoczynek. Jest tu duża baza noclegowa, ale już przed sezonem warto zabukować sopocki nocleg. Miasto nie zawiedzie żadnego wczasowicza, który lubi morze i dobrą zabawę.

Piaszczysta plaża

Sopocka plaża ma długość prawie czterech kilometrów, a jej granice wyznaczają północna i południowa granica miasta. Woda w zatoce Gdańskiej jest cieplejsza niż przy Gdańsku i Gdyni. Uroki tej plaży były doceniane już w XIX wieku. „Ojciec Sopotu” - doktor Haffner, wybrał to miasto na budowę uzdrowiska, które było jego zdaniem niezbędne dla poprawy zdrowia i stanu higieny Europejczyków. Haffner był gorącym zwolennikiem i propagatorem kąpieli morskich. Uważał, że są one wyjątkowo zdrowe dla ciała i ducha. Za jego czasów plaża była podzielona na strefę dla kobiet, strefę dla mężczyzn i strefę małżeńską. Kobiety kąpały się w długich koszulach, a mężczyźni zażywali kąpieli morskich zazwyczaj nago. Wspólne spacery po wyznaczonej strefie rodzinnej mogły odbywać jedynie małżeństwa z dzieckiem. Dzisiejsza plaża nie posiada już wydzielonych stref. Jest też strzeżona przez ratowników na całej długości, więc można się bezpiecznie kąpać w morzu. Tuż za wydmami znajduje się piękna spacerowa trasa, z której mogą korzystać również rowerzyści.

Sopockie molo

Molo w Sopocie jest największe ze wszystkich znajdujących się przy wodach Bałtyku. Jest to konstrukcja w większości drewniana, składająca się z dwóch części. Pierwsza część znajduje się na lądzie i stanowi plac zwany Skwerem Kuracyjnym. Jest tu Latarnia Morska przerobiona z dawnego komina kotłowni, znana muszla koncertowa, piękna fontanna i liczne punkty gastronomiczne. Druga część to ogromny drewniany pomost, wychodzący głęboko w Zatokę Gdańską. Molo ma długość ponad 500 metrów, a spacer po nim zajmuje około 20 minut. Historia tego pomostu biegnie od 1827 roku, jednak obecny kształt uzyskało 100 lat później. Spacer po nim to niesamowite przeżycie. W sezonie letnim nie ma takiej pory dnia i nocy by molo było puste. Zawsze ktoś po nim spaceruje, zwłaszcza, że często są tutaj urządzane imprezy plenerowe i różne koncerty. Molo jest bardzo okazałe, a widoki rozciągające się wokoło zapierają dech w piersi każdego wczasowicza.

Dodaj komentarz