Historia wypasu owiec w Kościelisku

Kościelisko to wieś mająca charakter turystyczno-wypoczynkowy, położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Jest siedzibą gminy, w skład której wchodzą także wsie Witów i Dzianisz. Liczba stałych mieszkańców nie przekracza 6 tysięcy osób. Nie jest to mało jak na tego typu miejscowość, ale dzięki tej liczbie lokalna infrastruktura noclegowa jest mocno rozbudowana i z powodzeniem może konkurować chociażby z Zakopanem. Przy czym nie jest tak oblężone przyjezdnymi jak zimowa stolica Polski i można tutaj wypocząć w zdecydowanie bardziej kameralny sposób. Noclegi w Kościelisku to także znakomita baza wypadowa w góry () - z tej wsi wszędzie jest blisko. 

Obszar współczesnej wsi to dawne osady pasterskie. Wypas owiec pojawił się tutaj w XV wieku wraz z wędrującymi Wołochami. Nadal można zobaczyć pasące się zwierzęta, przy czym ich wypasanie bardziej ma na celu podtrzymanie dawnych tradycji. Z uwagi na narażone na wyginięcie krokusy zredukowano obszary przeznaczone dla tych zwierząt do minimum. Oscypek, bundz, czy żyntyca to wyroby z mleka owczego bardzo chętnie kosztowane przez turystów. Trzeba wiedzieć, że ogromny wpływ na kulturę Podhala mieli Wołosi - samo Kościelisko jako wieś odkryta pod kątem turystycznym może wskazywać na rok 1867. Zresztą do tego roku wieś była połączona z Zakopanem.

Z czasem Kościelisko zaczęło przyciągać znane polskie osobistości, dzięki czemu zaczęło stawać się popularne. Nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od określenia "miejsce, w którym stał kościół" lub jest zaczerpnięte od nazwy "Dolina Kościeliska". Przybywają tu zazwyczaj miłośnicy gór. To wieś, w której można wypoczywać przez cały rok w sposób bierny lub czynny, przy czym malowniczy obraz zmienia swoje wybarwienie w zależności od pory roku. Z pewnością pierwsze dni w Kościelisku można poświęcić na podziwianie lokalnej architektury - drewniane chaty góralskie, drewniane kościoły i kapliczki nadają miejscowości specyficznego klimatu. Ale będąc w Kościelisku warto jest się zdecydować na wędrówki po dalszej okolicy.

Dodaj komentarz