Magia uzdrowisk w Polsce – Krasnobród

Krasnobród to niewielkie miasteczko, które ma charakter uzdrowiskowy. W zasadzie jest drugim, po Nałęczowie, uzdrowiskiem znajdującym się na obszarze województwa lubelskiego. Miasto leży na Roztoczu Środkowym i nad rzeką Wieprz, nad którą jest uwielbiany przez mieszkańców tego województwa zalew. Krasnobród to miasto pamiętające XVI wiek. Jego nazwa może oznaczać piękne płytkie przejście przez rzekę. Na przestrzeni dziejów miasto zmieniało właścicieli - posiadali je Firleje, Leszczyńscy, Lipscy, Zamoyscy, Tarnowscy, Mycewscy, Nortitz-Jackowscy i Fudakowscy. Miasto rozwijało się prężnie podczas epoki kalwinizmu, która trwała sto lat. W Krasnobrodzie Marysieńka Sobieska doznała cudu uzdrowienia, za co odwdzięczyła się ufundowaniem drewnianej świątyni. Kościół ten spłonął podczas tatarskiego najazdu, a na jego miejscu powstała świątynia murowana.

Nie tylko łaski uzdrawiania

Pod koniec XIX wieku doktor Alfred Rose stworzył w Krasnobrodzie Instytut Kumysologiczny. Było to pierwsze w Polsce sanatorium specjalizujące się w leczeniu gruźlicy za pomocą wina mlecznego, pochodzącego z kobylego mleka (w tym przypadku kumys był zamawiany u Tatara). Doktor Rose prowadził obserwacje ludzi mieszkających w trudnych warunkach, którzy - ku jego zdumieniu - po srogiej zimie nie podupadali na zdrowiu, a to za sprawą kumysu. Ajrag - czyli kumys w języku mongolskim - ma w swoim składzie wiele witamin, a także substancji wykazujących działanie zbliżone do antybiotyków. Doktor Rose nie mógł znać szczegółowego składu kumysu, jednakże fama o tym winie mlecznym bardzo szybko rozniosła się po kraju i znalazła zastosowanie w sanatoriach o zdecydowanie lepszej infrastrukturze. Instytut został zamknięty po kilku latach funkcjonowania. Lata międzywojnia przyniosły próbę odtworzenia dzieła doktora Rose - powstały dwa sanatoria, ale rozwój uzdrowiska zahamowała II wojna światowa. W latach powojennych stworzone zostało sanatorium dla dzieci, które funkcjonuje do chwili obecnej. Jednakże nie ma sanatorium dla dorosłych, a potencjał Krasnobrodu daje możliwości stworzenia tego typu zakładów lecznictwa.

Relaks na zalewowej plaży

Przyjezdni bardzo sobie cenią nadwieprzański zalew. Baza noclegowa jest szczególnie pożądana latem, ale noclegi w Krasnobrodzie można rezerwować przez cały rok. Zimą na turystów czeka Góra Chełmowa (336 metrów n.p.m), na której jest wyciąg narciarski oraz oświetlone trasy zjazdowe.

Dodaj komentarz