Zamek w Łęczycy

Zamek w Łęczycy doczekał się bogatej literatury i to takiej która czytana jest od dawien dawna.
Zamek to obszar ponad 2600 metrów kwadratowych, dość spory zameczek z niesamowitą historią w tle. Zamek został zbudowany prawdopodobnie w latach 60-tych XIV wieku, dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Zamek został wzniesiony przez tzw. warsztat północny.
Zamek z początku pełniący funkcje rezydencji królewskiej, a kilkanaście lat później była to już siedziba starościańska.
Pożar zamku w XV wieku, przyczynił się bardzo do zmian na całym terenie zamku. Wtedy to starosta łęczycki Jan Lutomierski, kasztelan sieradzki dokonał przebudowy zamku, by nie popadł on w ruinę jak inne twierdze. Powstał wtedy nowy dom mieszkalny, nazwany domem nowym, a został on dobudowany do wieży bramnej w okolicach muru.
Dziś w zamku mieści się piękne i bardzo często odwiedzane Muzeum Ziemi Łęczyckiej. Trudno w dzisiejszych czasach odbudować cały zamek, w czasach średniowiecznych zamek złożony był z murów obwodowych, wieży głównej i bramnej, domu głównego a teraz po tych miejscach zostały tylko niewielkie ruiny.

 

Oto kilka sal wystawowych w muzeum:

  • Dział artystyczny z meblami gabinetowymi, bronią wschodnią oraz z piękną galerią malarstwa.
  • Dział Historyczny z kulami glinianymi, procami kulami do armat i fragmentem gzymsu Nowego Domu.
  • Dział Etnograficzny to przede wszystkim tradycyjne rzemiosło, sztuka ludowa, wnętrza dawnych chałup. Zobaczyć można przede wszystkim serownicę, kierzynkę, kołowrotek i słomiane beczki.
  • A jedna z sal przedstawia wspaniałą opowieść o Diable Boruta.